Karolina
Gorczyca

Oficjalna strona

Biografia

Biografia

Aktorka filmowa, telewizyjna i dubbingowa. Urodzona W 1985 roku Biłgoraju na Lubelszczyźnie, z którego wyjechała do szkoły aktorskiej. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Już w trakcie studiów zadebiutowała na deskach teatralnych w 2007 r. w „Biesach” w Krakowskim Teatrze STU w reż. K. Jasińskiego. W tym samym roku zagrała w dwóch filmach: „Korowód” w reż. J. Stuhra i „The Die of Love” irańskiej produkcji w reż. B. Biranga. Tuż po studiach zagrała główną rolę w filmie psychologicznym „Huśtawka” w reż. T. Lewkowicza i jednocześnie wcieliła się w rolę głównej bohaterki w filmie „Miłość na wybiegu” w reż. K. Langa. 
 

W kolejnych latach widzowie mieli okazje poznać Karolinę Gorczycę w roli: Rudej z serialu „Czas Honoru” (TVP) i Leny z serialu „Usta Usta” (TVN) oraz w serialach: Twarzą w twarz (TVN), Na dobre i na złe (TVP), Bodo (TVP), Singielka (TVN), To nie koniec świata (Polsat), Mały Zgon (Canal+), Ultraviolet 2.0 (AXN), Szadź 2 (TVN).
Grała na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (Romeo i Julia), Teatru Mazowieckiego (Lekcja) oraz Och-Teatru (Truciciel).
 

Szczególne miejsce w rozwoju kariery zajmują produkcje filmowe: „Ostatnia akcja” (reż. M. Rogalskiego) z udziałem Jana Machulskiego, Barbary Krafftówny i Mariana Kociniaka, za który w 2010 otrzymała nominację do Złotej Kaczki za najlepszą rolę kobiecą, film „Skrzydlate świnie” (reż. A. Kazejak, prod. Akson Studio), w którym zagrała z Piotrem Roguckim, Pawłem Małaszyńskim i Olgą Bołądź. Grała również w kinie niezależnym: „Noc życia” (reż. A. Królikowski), „Wybraniec” (reż. M. Węgrzyn). Największe wyzwanie aktorskie przyniosła jej tytułowa rola w niemieckim filmie „Agnieszka” (2014), w reż. T. Rudzika.  Aktorka wcieliła się w dziewczynę, która ucieka z więzienia w Polsce do Niemiec, gdzie odnajduje się w bardzo ekstremalnych sytuacjach. Za tę rolę aktorka została nagrodzona na międzynarodowym 44 Festiwalu w Poczdamie za najlepszą rolę kobiecą. 

 

Fanom gier komputerowych kojarzy się jako głos polskiej Lary Croft w grze Tomb Raider, za którą już trzykrotnie została wyróżniona za najlepszy polski dubbing kobiecy. Od lat związana z Teatrem Polskiego Radia, nagrywa słuchowiska i audiobooki. Praca głosem to satysfakcjonujące zajęcie mające odzwierciedlenie w takich produkcjach jak: „Zbrodnia i kara” (2020) czy „Księżyc w lustrze” (2021).

 

Często angażuje się w akcje charytatywne, wspiera działania edukacyjne, proekologiczne i jako aktywna mama dwójki dzieci, promuje sportowy i zdrowy tryb życia.